Argentina - Córdoba

Córdoba

Córdoba çok sevdiğim diğer bir şehir. Buenos Aires’e 700 km. uzaklıktadır. Öğrendiğime göre Arjantin’in büyük sanayi şehirlerinden biriymiş. Cordoba güvenlik açısından daha emniyetli bir yer. Buenos Aires’te hemen hemen her işyerinin girişini demir parmaklık yada sağlam panjurlar ile kapatılmış durumda. Córdoba’da bu tür bir görüntüye pek rastlamadım. Burada ilgimi çeken diğer bir şey, çok sosyal bir şehir. Akşam üzerleri Paseo del Buen Pastor binasının etrafında yüzlerce insan oturur ve sohbet eder, günün yorgunluğunu atarlar.

 

Yine ilgimi çeken bir başka şey ise burada genç nüfus çok daha fazla. Şehirde bulunan çok sayıda üniversite ve bilimsel enstütiler bunun ve şehrin “La Docta”‘ diye anılmasının sebebi olsa gerek. Şehirde dolaşırken Güney Amerika insanının sıcak ruhunu hissedebiliyordum. Burası yine Arjantin’in çok turist çeken yerlerinden birisi. Çünkü koloni zamanlarından kalan bir çok bina ve yapıya ev sahipliği yapıyor. Şehirde dolaşırken sanki çok uzun zamandır burada yaşıyor gibi hissettim. Garip bir histi. Bu duyguyu burada ve Montevideo’da (Uruguay’ın başkenti) hissettim. Nedenini tam olarak açıklayamıyorum ancak, binalar, işyerleri, insanların birbirine ve bana olan yaklaşımları bir araya geldiğinde böyle bir his uyandırdı bu iki şehir. Her iki şehirde güvenlik açısından iyi ve insanlarıda çok sıcak ve yardımsever.

 

Cordoba sokaklarında yürürken eminim sizde çok yabancılık çekmeyceksiniz. Şehir mimari dokusu ile enfes görsellikler sunuyor sizlere. Bir kaç kere acaba bu bir rüyamı diye düşündüğüm oldu. Bir şehri şehir yapan binası taşı toprağı değil elbette. Bunları bize güzel gösterecek şeylerde olması gerekiyor. Canlı ve hissedilen şeylerden bahsediyorum. Şehrin bu görkeminin dışında eğlence hayatı renkli. Zaten Güney Amerika insanıda deyim yerindeyse tıngırtıya oynayan tipte insanlar ve bu yüzden nerede olurlarsa olsunlar eğlenememeleri imkansız gibi.

 

Şehirde birbirinden güzel restoran ve cafeler var. Sadece bir kaç tanesine oturma fırsatım oldu. Onlarda gerçekten çok keyifli mekanlardı. Fiyatlar normal seviyede, tam bir rakam veremesemde Türkiye’den çok daha ucuz olduğu kesin. Ürünlerine ve müşterilerine gerçekten önem verdiklerini hissedebiliyorsunuz. Garsonlarda brbirinden kibar ve yardımsever. Sonuçta müşteriyiz ancak yinede etrafımızda bize yardımcı olabilmek adına koşuşturan insanlar görmek güzel bir his.
Şehrin genel karakteristliği

Córdoba, Arjantin’in merkezinde, Sierras Chicas Dağları’nın eteklerinde, başkent Buenos Aires’in 700 km kuzey batısında yer almaktadır. Ülkenin ikinci büyük sanayi şehri olmasına rağmen Koloni döneminden kalma birçok tarihi bina kentte yer almaktadır. Vikipedi
Alan: 577 km²
Nüfus: 1,391 milyon (2010)
Belediye başkanı: Ramón Javier Mestre
İl: Córdoba
Kulüpler ve Takımlar: CA Belgrano, CA Talleres de Córdoba, DAHA FAZLA

1 thought on “Córdoba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.